Programul slujbelor

Marți, 1 octombrie

 • 09.00 - Acatist
 • 09.30 - Sf. Liturghie

Vineri, 4 octombrie

 • 18.00 - Acatistul Sf. Parascheva
 • 19.00 - Spovedanie

Sâmbătă, 5 octombrie

 • 17.00 - Sf. Maslu în sobor de preoți,
  avându-l ca protos pe ÎPS Părinte
  Mitropolit Serafim
 • 19.00 - Seară duhovnicească
  cu ÎPS Serafim

Duminică, 6 octombrie
hramul mic al parohiei

 • 11.30 - Sfânta Liturghie prezidată de
  ÎPS Mitropolit Serafim
 • 14.00 - Agapă

Marți, 8 octombrie

 • 17.30 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Joi, 10 octombrie

 • 09.30-11.00 - Program bibliotecă
  Spovedanie

Vineri, 11 octombrie

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 20.00 - Spovedanie

Duminică, 13 octombrie

 • 11.30 - Sfânta Liturghie

Luni, 14 octombrie
Sf. Parascheva

 • 09.00 - Acatist
 • 09.30 - Sfânta Liturghie

Vineri, 18 octombrie

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.45 - Spovedanie

Duminică, 20 octombrie

 • 11.45 - Sfânta Liturghie

Marți, 22 octombrie

 • 17.30 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri, 25 octombrie

 • 18.00 - Vecernie
 • 19.00 - Spovedanie

Sâmbătă, 26 octombrie
Sf. M. Mc. Dimitrie

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sfânta Liturghie

Duminică, 27 octombrie
Sf. Dimitrie cel nou

 • 11.30 - Sfânta Liturghie

Marți, 29 octombrie

 • 17.30 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Program bibliotecă &
spovedanie: 10 octombrie,
între orele 09.30 - 11.00.
Timpul poate fi folosit pentru
taina spovedaniei.

 

Puteți downloda programul
slujbelor și în format pdf de
aici: Programul slujbelor - octombrie 2019.pdf

De-a lungul a trei sâmbete din Postul Mare, în Parohia Ortodoxă Română „Nașterea Domnului“ din München, la inițiativa pr. paroh dr. Alexandru Nan, protopop al Bavariei și cu implicarea directă a domnului Mihai Birhală, absolvent al Universitatii de Arte Plastice din Bucuresti,  pictor - restaurator autorizat  de către  Ministerul Culturii și Identității Nationale, a fost organizat un atelier de pictură de icoane pe sticlă.

Sâmbătă, 30 martie 2019, în sala parohială „Döllinger“ a bisericii „Hl. Willibrord“ a fost inaugurat acest atelier de pictură la care au participat copii și tineri ai Școlii de Română (Școala parohială fiind considerată filiala Centru-Sud a acestei Școli, finanțată de către Ministerul Românilor de Pretutindeni prin intermediul asociației SGRIM), dar și credincioși ai parohiei.

 

După o scurtă prezentare a pictorului-restaurator Mihai Birhală, pr. paroh Alexandru Nan le-a vorbit celor prezenți despre diferența dintre icoană și idol, subliniind faptul că tocmai întruparea lui Hristos este principalul argument al reprezentării Fiului lui Dumnezeu, al Maicii Sale și al sfinților.

Părintele Alexandru le-a mai spus celor prezenți că prin cinstirea icoanelor nu este venerată materia din care sunt realizate aceste icoane, ci persoanele reprezentate de către acestea. După această introducere teologică, domnul pictor Mihai Birhală a făcut un scurt istoric al picturii icoanelor pe sticlă, tehnică apărută în a doua parte a secolului al  XVII-lea și începutul secolului al XVIII-lea,  în regiunea estică a Europei Centrale, în  Austria, Bavaria, Bohemia, Slovacia, Galitia și răspândită în  Transilvania în secolul al XVIII-lea, amintind și de - acum celebrul – Muzeul de icoane pe sticlă din Sibiel, organizat prin râvna vrednicului de pomenire pr. Zosim Oancea. Muzeul de la Sibiel este cel mai mare de acest gen din întreagă Europă și numără astăzi în jur de 700 de exponate.

După explicarea tehnicii, tinerii și adulții (în jur de 25-30 de persoane), sub directa îndrumare a domnului Mihai Birhală au trecut la treabă, încet-încet prinzând contur creațiile lor. La sfârșitul atelierului (duminică, 14 aprilie), icoanele au fost sfințite după Sf. Liturghie și vor fi expuse timp de două săptămâni în biserica folosită de către comunitate, după care fiecare cursant își va lua icoana pictată acasă.

„Dăm slavă lui Dumnezeu pentru împlinirea acestui gând mai vechi și-i mulțumim domnului pictor-restaurator Mihai Birhală pentru ajutorul dat la realizarea acestui atelier, pentru profesionalismul, dăruirea și răbdarea de care a dat dovadă. Nădăjduim ca acest atelier să marcheze doar un început, ținând cont de faptul că tinerii și adulții participanți au fost foarte încântați, pictând ore în șir fără oprire și uitând de noțiunea timpului. Sunt convins că atât părinții tinerilor, cât și credincioșii Parohiei se vor bucura la expunerea acestor icoane”, ne-a declarat pr. paroh Alexandru Nan.

A consemnat pr. dr. Alexandru Nan

 

Comunitate

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg

© Biserica Ortodoxă Română “Naşterea Domnului” MÜNCHEN | Adresa: Blumen-Str. 36, 80331 München | Părintele Paroh Alexandru Nan | Telefoane: 089.51.877.777 | 015.259.975.144