Programul slujbelor

Duminică, 3 martie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 5 martie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri,  8 martie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Sâmbătă, 9 martie

 • 11.00 - Pomenirea morților (Moșii de iarnă)

Duminică, 10 martie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 12 martie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri, 15 martie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică, 17 martie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 19 martie

 • 18.00 - Canonul Mare
 • 19.00 - Spovedanie

Duminică, 24 martie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Luni, 25 martie
Buna Vestire

 • 09.00 - Acatist
 • 09.30 - Sf. Liturghie

Vineri, 29 martie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică, 31 martie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Program bibliotecă: În fiecare vineri după Taina Sfântului Maslu

În duminica a nouăsprezecea după Rusalii, 1 octombrie 2023, Preasfințitul Părinte Sofian, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului s-a aflat în vizită pastorală la parohia „ Nașterea Domnului” din München. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie Arhierească, alături de părintele paroh Nicolae Canciu și părintele diacon Valentin Romulus Băluță.

Ierarhul a fost întâmpinat cu mare bucurie de părintele paroh și un grup de copii înveșmântați în frumoase straie populare, dar și numeroși credincioși. În această zi deosebită, fiind și sărbătoarea închinată Acoperământului Maicii Domnului, Presfinția Sa, în frumosul cuvânt de învățătură, a vorbit despre ”entuziasmul și bucuria unei vieți din credință, pe care, dacă le vom câștiga noi, vom putea să-i încurajăm și pe copii și tineri să le urmeze”, având în vedere exemplul Maicii Domnului.

În cuvântul său, părintele Nicolae Canciu a mulțumit Preasfinției Sale pentru purtarea de grijă arătată față de această parohie și și-a arătat recunoștința față de ÎPS Serafim pentru darul hirotoniei oferit în urmă cu un an de zile. În cadrul Liturghiei rugăciunea „Tatăl Nostru” a fost rostită de copiii Școlii de Română aparținătoare parohiei, care au cântat și una dintre pricesnele închinate Maicii Domnului, iar răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de corul „Armonia” al parohiei.

După Sfânta Liturghie toți cei prezenți au fost invitați la o agapă frățească în sala de evenimente aferentă bisericii, prăznuind anticipat și cel de-al doilea hram al parohiei, Sfânta Cuvioasă Parascheva.

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

Citatele zilei

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg

© Biserica Ortodoxă Română “Naşterea Domnului” MÜNCHEN | Adresa: Blumen-Str. 36, 80331 München | Pr. paroh Nicolae Canciu: 0151-45990348