Programul slujbelor

Miercuri, 1 ianuarie
Tăiererea împrejur a
Domnului

 • 11.30 - Sf. Liturghie,
  Tedeum

Duminică, 5 ianurie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Luni, 6 ianuarie

 • 11.30 - Sf. Liturghie
 • 13.30 - Sfințirea Apei

Marți, 7 ianuarie
Soborul Sf. Ioan Botezătorul

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Joi, 9 ianurie

 • 10.00 - Spovedanie
 • 12.00 - Program
  bibliotecă

Duminică, 12 ianurie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 14 ianuarie

 • 17.30 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri, 17 ianuarie

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.45 - Spovedanie

Duminică, 19 ianurie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Vineri, 24 ianuarie

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.45 - Spovedanie

Duminică, 26 ianurie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Joi, 30 ianurie,
Sf. Trei Ierarhi

 • 09.30 - Acatist +
  Sf. Liturghie

Vineri, 31 ianuarie

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.45 - Spovedanie

Program bibliotecă:
joi, 9 ianuarie,
între orele 10.00 - 12.00.

Puteți downloda programul
slujbelor și în format pdf de
aici: ianuarie 2019.pdf

Preoţii şi credincioşii ortodocşi români din Parohia Ortodoxă Română „Nașterea Domnului” din München organizează de 38 ani, cu prilejul serbării hramului în ziua praznicului Naşterii Domnului, mai multe evenimente religioase şi culturale, care au rolul de a menţine vie credinţa şi obiceiurile româneşti din acest oraş bavarez, după cum a precizat pr. Alexandru Nan, parohul Bisericii „Naşterea Domnului” şi protoiereu al Protopopiatului Bavariei.

Evenimentele au început pe data de 14 decembrie, când corul «Armonia» al parohiei a susținut după Sfânta Liturghie un concert de colinde tradiționale, dar și unul în limba germană, pentru oaspeții germani prezenți şi au continuat în prima zi de Crăciun, în cadrul Sfintei Liturghii. După citirea scrisorii pastorale a Înaltpreasfinţitului Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, copiii care participă la orele de cateheză, sub îndrumarea învățătoarei  Camelia Stoica, au susținut un program artistic, spre bucuria părinților și a credincioșilor prezenți.

Hramul Parohiei „Nașterea Domnului” din München a continuat şi în a doua zi a praznicului Naşterii Domnului, vineri, 26 decembrie, când Sfânta Liturghie a fost oficiată de Preasfinţitul Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei şi Luxemburgului, înconjurat de către preoții Alexandru Nan și Mircea Basarab.

„Departe de casă, românii ortodocși din diasporă, încearcă să trăiască bucuria sărbătorii Nașterii Domnului participând la Sfintele Slujbe, cântând colindele învățate de la părinți și bunici și gustând bucatele tradiționale. Astfel, biserica devene pentru ei un al doilea «acasă»”, a mai spus pr. paroh Alexandru Nan.

Comunitate

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg

© Biserica Ortodoxă Română “Naşterea Domnului” MÜNCHEN | Adresa: Blumen-Str. 36, 80331 München | Părintele Paroh Alexandru Nan | Telefoane: 089.51.877.777 | 015.259.975.144