Programul slujbelor

Joi, 4 mai

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminica, 7 mai

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Vineri, 12 mai

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminica, 14 mai

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Vineri, 19 mai

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminica, 21 mai

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Joi, 25 mai
Înălțarea Domnului

 • 09.30 - Acatist
 • 11.30 - Sf. Liturghie

Vineri, 26 mai

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminica, 28 mai

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Program bibliotecă: În fiecare vineri după Taina Sfântului Maslu

Ziua Culturii Naționale a fost marcată duminică, 15 ianuarie la Parohia “Nașterea Domnului” din München. Sărbătoarea a început cu Sfânta Liturghie, oficiată de Părintele paroh Nicolae Canciu, împreună cu diaconul Marius Petrică Ciorbea, la care s-au împărtășit numeroși credincioși, atât adulți, cât și copii.

A urmat apoi un spectacol de poezie dedicat celui caracterizat de George Călinescu: „cel mai mare poet pe care l-a ivit și îl va ivi vreodată, poate, pământul românesc. Ape vor seca în albie și peste locul îngropării sale va răsări pădure sau cetate, și câte o stea va vesteji pe cer în depărtări, până când acest pământ să-și strângă toate sevele și să le ridice în țeava subțire a altui crin de tăria parfumurilor sale”. Momentul a debutat cu poezia “Rugăciune”, recitată de Părintele Nicolae Canciu.

La înălțime au fost elevii Școlii de Română, coordonați de profesoarele Luminița Orha,  Anca Bartoș, Simina-Ioana Bura, care au dat glas versului eminescian. Serbarea s-a încheiat cu interpretarea de către corul “Armonia” a bine-cunoscutului cântec  “Mai am un singur dor”.

Ziua Culturii Naționale, o zi de mare însemnătate pentru istoria oricărei țări, își are începuturile într-o propunere a secției de Filologie și Literatură a Academiei Române în ziua de 14 ianuarie 2009. Atunci, membrii Academiei Române au aprobat în unanimitate ca ziua de 15 ianuarie, ziua nașterii poetului național Mihai Eminescu, să fie declarată și omagiată ca Zi Națională a Culturii Române. A fost consființită în mod oficial prin aprobarea  și promulgarea unei legi în 2010.

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

Citatele zilei

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg

© Biserica Ortodoxă Română “Naşterea Domnului” MÜNCHEN | Adresa: Blumen-Str. 36, 80331 München | Pr. paroh Nicolae Canciu: 0151-45990348