Programul slujbelor

Marți, 2 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 5 iulie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică, 7 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 9 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 12 iulie

 • 17.00 - Sf. Maslu de obște

Sâmbătă, 13 iulie

 • 09.15 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie Arhierească

Duminică, 14 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 16 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 19 iulie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Sâmbătă, 20 iulie
Sfântul Prooroc Ilie

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Duminică, 21 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 23 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 26 iulie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică, 28 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 30 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Program bibliotecă: În fiecare vineri după Taina Sfântului Maslu

La propunerea părintelui paroh Alexandru Nan, un număr însemnat de credincioși adulți și copii (peste 54 de persoane) ai parohiei Nașterea Domnului din München, s-a deplasat joi, 14 mai 2015, la Altötting, cel mai important loc de pelerinaj marian al Bavariei, dar și al întregii Germanii. Alături de locuri precum Lourdes, Fatima, Czestochowa, se numără și acest loc de pelerinaj numit și „inima Bavariei” (das Herz Bayerns). La acest sanctuar închinat Sf. Fecioare Maria, poposesc anual peste un milion de credincioși din Germania și din țările învecinate.

Capela, care adăpostește statuia Maicii Domnului cu Pruncul, își are începuturile în jurul anului 700. Tradiția spune că aici a fost botezat primul duce bavarez de către episcopul Rupert al Salzburg-ului, venerat ca sfânt în Bisericile ortodoxă și catolică. În jurul anului 1330 a fost adusă aici statuia Maicii Domnului cu Pruncul, confecționată din lemn de tei. Conform tradiției, în urma unor minuni săvârșite la intercesiunea Maicii Domnului în anul 1489, capela a devenit cel mai important centru de pelerinaj marian de pe teritoriul Germaniei. Între milioanele de credincioși poposiți să se închine aici, în multele secole de existență, se numără și câțiva regi și papi. Ultimul papă care s-a rugat la Altötting (în 2006), a fost papa Benedict al XVI-lea, papă emerit al Bisericii romano-catolice, născut la 15 km de acest loc, în localitatea Marktl am Inn.

Cu acordul prelatului Günther Mandl, rectorul responsabil pentru pelerinaje al Episcopiei Catolice de Passau în Altötting, pr. prot. Alexandru Nan a săvârșit, alături de credincioșii care l-au însoțit, dar și în prezența pelerinilor catolici aflați în capelă, slujba Acatistului Bunei Vestiri în limbile română și germană. În scurtul cuvânt adresat, în limbile română și germană, pr. Alexandru le-a vorbit credincioșilor prezenți despre Maica Domnului, declarată Theotokos (Născătoare de Dumnezeu) la Sinodul ecumenic de la Efes (431), dar și despre imnul Acatist, cel mai frumos și mai vechi imn închinat Maicii Domnului din Biserica ortodoxă.

Credincioșii parohiei Nașterea Domnului au fost impresionați de frumusețea locului (inima Bavariei), de cele peste 2000 de plăcuțe votive, care plachează capela și prelungirea ei (biserica actuală care datează de la începutul secolului al XVI-lea), postate de către pelerini în cinstea Maicii Domnului pentru că rugăciunile le-au fost ascultate și de atmosfera de rugăciune pe care au găsit-o acolo. Programul pelerinajului s-a încheiat cu un picnic organizat la o grădină de vară din Altötting.

A consemnat pr. prot. Alexandru Nan

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

Citatele zilei

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg

© Biserica Ortodoxă Română “Naşterea Domnului” MÜNCHEN | Adresa: Blumen-Str. 36, 80331 München | Pr. paroh Nicolae Canciu: 0151-45990348