Programul slujbelor

Vineri, 1 decembrie

 • Nu se săvârșește Sf. Maslu

Duminica, 3 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 5 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Miercuri, 6 decembrie

 • 09.00 - Acatist
 • 09.30 - Sf. Liturghie

Vineri,  9 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminica, 10 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 12 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri,  15 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminica, 17 decembrie
Sf. Liturghie Arhierească cu ÎPS Serafim

 • 11.45 - Sf. Liturghie

Marți, 19 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri,  22 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică,  24 decembrie
Ajunul Crăciunului

 • 10.00 - Sf. Liturghie

Luni, 25 decembrie
Nașterea Domnului

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 26 decembrie
Soborul Maicii Domnului

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Marți, 27 decembrie
Sf. Mucenic și Arhidiacon Ștefan

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Duminica, 31 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Program bibliotecă: În fiecare vineri după Taina Sfântului Maslu

Dragii mei,

Așa cum v-am anunțat în ultimele emailuri (anunțuri), am amânat începutul Școlii parohiale pentru luna septembrie 2015, odată cu începerea anului școlar. Astfel, săptămâna trecută am avut o nouă întâlnire, în cadrul căreia am fixat responsabilii pentru fiecare grupă și am stabilit orarul Școlii parohiale până la sfârșitul anului calendaristic. Întrucât avem copii de vârste diferite, am organizat următoarele grupe:

Grădiniță (între 3 și 6 ani)

Grupa mică (cls. 1-3)

Grupa mare (cls. 4-8)

 

Grădiniță

Întrucât cu cei mici nu se pot face ore de Limba română, Istorie etc., am hotărât să se lucreze cu ei duminica, în timpul Sf. Liturghii, de la Heruvic (cc. Jumătatea slujbei) și până la momentul Sf. Împărtășanii. Ne bucurăm aici de colaborarea d-nei Dorina Salomone (care deși a absolvit Facultatea de Drept, a lucrat cu copii de această vârstă), dar și a d-nei Nicoleta Chircu, care a activat mai mulți ani în România ca educatoare.

Grupa mică (cls. 1-3)

În această grupă sunt „prinși” copiii de școală, până la clasa a III-a. Grupa se va întâlni în prima și a treia vineri din lună, de la orele 18, pentru a învăța să scrie și să citească în limba română. Duminica, după Sf. Împărtășanie, vor avea ora de Religie/Cateheză, împreună cu grupa mare. Responsabilă pentru această grupă este d-na Luminița Orha, profesoară de Matematică, de asemenea, cu o bogată experiență pedagogică.

Grupa mare (cls. 4-8)

Din această grupă vor face parte copiii de la clasa a IV-a și până la a VIII-a, sau chiar mai mari, dacă va fi cazul. Grupa se va întâlni în a doua și a patra vineri din lună, de la orele 18, pentru orele de Limba română, Istoria și Geografia României. Duminica, după Sf. Împărtășanie, vor avea ora de Religie/Cateheză, împreună cu grupa mijlocie. Responsabila acestei grupe este d-na Camelia Stoica, cu experiență bogată ca învățătoare în România și responsabila pentru Ora de Religie din parohia noastră încă din anul 2009, absolventă și dânsa a Facultății de Drept.

Pentru înscrieri, vă rog să vă adresați direct persoanelor responsabile. Iată coordonatele acestora:

Grădiniță: d-na Dorina Salomone 0157 58 293 091 sau email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

și d-na Nicoleta Chircu 0151 455 263 68 sau email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Grupa mică: d-na Luminița Orha 0151 717 13 594 sau email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Grupa mare: d-na Camelia Stoica 0170 289 17 16 sau email Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Intenția noastră este de a implica în demersul nostru și alte persoane cu studii în domeniile respective, dar și de a invita diverse persoane specializate în alte domenii (în special pentru copiii mai mari), pentru a desfășura diverse activități culturale, ieșiri, excursii, vizite la muzeu etc. pentru a-i motiva pe copii să participe cu interes la aceste cursuri. Aici dorim să conlucrăm și să urmăm exemplul Școlii de Limba și Cultura română din nordul orașului München, condusă cu multă pasiune și competență de către d-na Despina Leonhard.

Vă adresăm îndemnul să vă aduceți copiii la Școala parohială, conștienți fiind că vă cerem să faceți un mare efort. Noi nu vrem să-i îndoctrinăm pe copiii noștri, ci doar să le oferim câteva noțiuni elementare despre religia creștin ortodoxă, să-i învățăm să scrie și să citească și să învețe ceva despre țara lor de origine, sau a părinților lor. Acest demers nu este un act opus integrării în societatea germană, ci o îmbogățire a copiilor noștri!

Închei aceste rânduri repetând îndemnul Sf. Ioan Gură de Aur (+407), extrem de actual pentru zilele noastre:

În vremea noastră fiecare părinte își dă toată silința să instruiască pe copiii lui în meserii, în arte, în știință, în oratorie, dar nici unul nu se interesează cât de puțin să educe sufletul lor. Nu încetez a vă ruga cu lacrimi și a vă cere ca, înainte de toate celelalte, să dați copiilor voștri o bună educație. Dacă-ți iubești copilul, arat-o prin educația pe care i-o dai”.

Vă mulțumim pentru fiecare copil înscris, dar și pentru eventualele remarci, sugestii și critici, pe care ni le veți face, din dorința de a îmbunătăți demersul nostru!

Cu dragoste întru Hristos Domnul și binecuvântare,

Pr. prot. Alexandru Nan

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

Citatele zilei

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg

© Biserica Ortodoxă Română “Naşterea Domnului” MÜNCHEN | Adresa: Blumen-Str. 36, 80331 München | Pr. paroh Nicolae Canciu: 0151-45990348