Programul slujbelor

Vineri, 1 decembrie

 • Nu se săvârșește Sf. Maslu

Duminica, 3 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 5 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Miercuri, 6 decembrie

 • 09.00 - Acatist
 • 09.30 - Sf. Liturghie

Vineri,  9 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminica, 10 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 12 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri,  15 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminica, 17 decembrie
Sf. Liturghie Arhierească cu ÎPS Serafim

 • 11.45 - Sf. Liturghie

Marți, 19 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri,  22 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică,  24 decembrie
Ajunul Crăciunului

 • 10.00 - Sf. Liturghie

Luni, 25 decembrie
Nașterea Domnului

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 26 decembrie
Soborul Maicii Domnului

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Marți, 27 decembrie
Sf. Mucenic și Arhidiacon Ștefan

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Duminica, 31 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Program bibliotecă: În fiecare vineri după Taina Sfântului Maslu

Sărbătoarea Nașterii Domnului, în ciuda caracterului comercial dobândit în ultimele decenii, rămâne una dintre cele mai iubite sărbători din Occident. Pentru lumea occidentală praznicul Nașterii Domnului rămâne prin excelență o sărbătoare a familiei. În această situație, românilor le lipsește mersul la colidat, atmosfera de bucurie din orașele românești, dar, mai ales, de pe ulițele satului, unde toți se bucură, începând cu cei mai mici și-și manifestă bucuria prin intonarea colindelor tradiționale. Departe de casă, românii ortodocși încearcă să retrăiască bucuria sărbătorii, participând la Sfintele Slujbe, cântând colindele învățate de la părinți și bunici, și gustând bucatele tradiționale. Acest lucru s-a întâmplat și la München în parohia ortodoxă română “Nașterea Domnului” din capitala bavareză, la fel ca și-n ultimele patru decenii.

Astfel, în prima zi de Crăciun, Sf. Liturghie a fost oficiată de către pr. paroh Alexandru Nan în mijlocul unei biserici arhipline, în ciuda faptului că multe dintre familiile active în viața comunității se află, pe perioada sărbătorilor, în România. După citirea Scrisorii pastorale a ÎPS Părinte Serafim, intitulată Educația religioasă, a urmat un spectacol de Crăciun susținut de către copiii Școlii parohiale, sub îndrumarea învățătoarei Camelia Stoica. La sfârșitul spectacolului, copiii au primit daruri din partea lui Moș Crăciun.

În a doua zi de Crăciun, parohia „Nașterea Domnului“ și-a serbat hramul. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către PS Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române pentru Germania, Austria și Luxemburg, înconjurat de pr. dr. Mircea Basarab, fost paroh al acestei comunități, pr. prot. Alexandru Nan, actualul paroh și de către pr. Ioan Marius Turcu (Parohia Waldkraiburg), pr. Sergiu Rusu (Parohia Freising) și pr. Iulian Mihai (Centrul bisericesc München). A urmat apoi o agapă, unde copii și tineri ai parohiei au intonat la instrumente (trompetă, vioară) mai multe colinde și alte cântece. Atmosferă de bucurie a continuat, toți cei prezenți cântând mai multe colinde tradiționale și savurând bucatele pregătite cu multă dragoste de către credincioasele parohiei, sub directa îndrumare a doamnei preotese Daniela Nan.

Sărbătoarea a continuat a treia zi de Crăciun, când Sf. Liturghie a fost săvârșită în cinstea Sf. Arh. și Mucenic Ștefan, de către fostul și actualul paroh.

A consemnat pr. prot. Alexandru Nan

 

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

Citatele zilei

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg

© Biserica Ortodoxă Română “Naşterea Domnului” MÜNCHEN | Adresa: Blumen-Str. 36, 80331 München | Pr. paroh Nicolae Canciu: 0151-45990348