Programul slujbelor

Vineri, 1 decembrie

 • Nu se săvârșește Sf. Maslu

Duminica, 3 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 5 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Miercuri, 6 decembrie

 • 09.00 - Acatist
 • 09.30 - Sf. Liturghie

Vineri,  9 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminica, 10 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 12 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri,  15 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminica, 17 decembrie
Sf. Liturghie Arhierească cu ÎPS Serafim

 • 11.45 - Sf. Liturghie

Marți, 19 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri,  22 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică,  24 decembrie
Ajunul Crăciunului

 • 10.00 - Sf. Liturghie

Luni, 25 decembrie
Nașterea Domnului

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 26 decembrie
Soborul Maicii Domnului

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Marți, 27 decembrie
Sf. Mucenic și Arhidiacon Ștefan

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Duminica, 31 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Program bibliotecă: În fiecare vineri după Taina Sfântului Maslu

Sărbătoare la 40 de ani de slujire ortodoxă românească în Bavaria

Cu aleasă bucurie, ne adresăm tuturor creştinilor ortodocşi români din München, la împlinirea a 40 de ani de Ia recunoaşterea oficială a primei parohii ortodoxe româneşti din Landul Bavaria, Germania (1976-2016), Parohia cu hramul „Naşterea Domnului".

Înfiinţarea acestei parohii, sub îndrumarea Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab, s-a realizat cu patru decenii în urmă la iniţiativa unui grup de credincioşi ortodocşi români din München. începând cu anul 1994, această parohie a fost integrată în jurisdicţia Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord.

De-a lungul timpului, în cei 40 de ani de existenţă, la această parohie a fost desfăşurată o bogată activitate pastoral-misionară, cultural-socială şi de reprezentare, ceea ce reliefează vrednicia clericilor slujitori şi a credincioşilor români care, deşi departe de ţară, s-au străduit să păstreze credinţa ortodoxă strămoşească, identitatea şi cultura românească.

În diaspora română, biserica este spaţiul binecuvântat unde românii aflaţi departe de ţara mamă îşi păstrează adevărata identitate etnică şi spirituală şi unde îşi exprimă deopotrivă comuniunea cu cei rămaşi acasă. De cele mai multe ori, dorul de casă, de tradiţiile şi obiceiurile româneşti, de mărturisirea comună a dreptei credinţe, îi aduce pe românii din diaspora în biserica în care se slujeşte în limba lor maternă.

Acum, la aniversarea a 40 de ani de Ia recunoaşterea oficială a primei parohii ortodoxe româneşti din Landul Bavaria, felicităm pe înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim al Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, pe Prea sfinţitul Părinte Sofian Braşoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei şi Luxemburgului, pe cei doi preoţi slujitori ai acestei parohii, PC. Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab (1976-2013), cunoscut ca fiind un distins teolog român şi PC. Preot Paroh Alexandru Nan (2013-prezent), pentru lucrarea lor pastorală şi misionară, precum şi pe toţi enoriaşii acestei parohii.

Ne rugăm Milostivului Dumnezeu să vă dăruiască tuturor, la început de An Nou 2016, sănătate şi mântuire, pace şi fericire, dimpreună cu bucuria de-a cultiva comuniunea şi cooperarea frăţească românească şi bunele relaţii cu alte Biserici din Germania.

Cu aleasa preţuire şi părintească binecuvântare,

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Puteți descărca mesajul și în format pdf.

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

Citatele zilei

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg

© Biserica Ortodoxă Română “Naşterea Domnului” MÜNCHEN | Adresa: Blumen-Str. 36, 80331 München | Pr. paroh Nicolae Canciu: 0151-45990348