Programul slujbelor

Sâmbătă, 1 ianuarie

 • 11.30 - Sf. Liturghie. Tedeum.

Duminica, 2 ianuarie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Joi, 6 ianuarie
Botezul Domnului în Iordan

 • 11.30 - Sf. Liturghie
 • 13.30 - Sfințirea apei

Vineri, 7 ianuarie,
Sfantul Ioan Botezătorul

 • 09.30 - Sf. Liturghie
 • 10.00 - Sfințirea apei

Duminica, 9 ianuarie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Joi, 13 ianuarie

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.45 - Spovedanie

Duminica, 16 ianuarie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Miercuri, 19 ianuarie, în Dom

 • 19.00 - Slujba ecumenică

Joi, 20 ianuarie

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.45 - Spovedanie

Duminica, 23 ianuarie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 25 ianuarie

 • 17.30 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Joi, 27 ianuarie

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.45 - Spovedanie

Vineri, 28 ianuarie

 • 10.00 - 12.00 - Program bibilotecă & Spovedanie

Sâmbătă, 29 ianuarie

 • 09.00 - Acatist + Sf. Liturghie

Duminică, 30 ianuarie
Sf. Trei Ierarhi

 • Vecernie

 

NOTĂ: Începând cu data de 2 ianuarie 2022, după Sf. Liturghie, pr. Alexandru Nan va merge pe la casele oamenilor cu molitva Bobotezei. Cei care doresc această binecuvântare, sunt rugați să-l contacteze telefonic, pe whattapp sau prin email pe pr. Alexandru (0152 599 751 44, email: pr.alexandrunan@yahoo.de, alexnan@gmx.de) sau să se treacă pe listă la pangar (fam. Pavel), lăsând adresa exactă (cu codul poștal) și un număr de telefon. Pr. Alexandru vă va contacta cu câteva ore sau chiar cu o zi sau două înainte! Vă mulțumim!

 

Duminică, 18 septembrie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit Sfânta Liturghie în cadrul Parohiei ortodoxe române „Nașterea Domnului” din München și a inaugurat biblioteca parohială.

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat din nou în mijlocul credincioșilor parohiei „Nașterea Domnului” din München în Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci. Înainte de Sfânta Liturghie a fost inaugurată racla care adăpostește moaștele Sf. Ioan Iacob, Sf. Teodosie cel Mare și Sf. Teodosie de la Brazi, iar credincioșii au putut să-i venereze pe sfinții mai sus amintiți. Fiecare credincios a primit din partea parohiei un exemplar cu  Acatistul Sf. Ioan Iacob.

A urmat apoi Sf. Liturghie săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, înconjurat de pr. Alexandru Nan, paroh și protopop al Bavariei, de Pr. Justinian Rareș  din Iași și de către Arhid. Chiril Socaciu (de la Centrul Mitropolitan).

Explicând Evanghelia zilei, Înaltpreasfințitul Părinte Serafim s-a referit la importanța semnului Sf. Cruci în viața creștinului, semn prin care sunt alungate toate puterile cele potrivnice. Mitropolitul Serafim a vorbit și despre purtarea crucii și de faptul că trebuie să ne-o asumăm fiecare, devenind astfel părtași patimilor, Crucii și Învierii lui Hristos. Părintele Mitropolit a subliniat și legătura foarte strânsă dintre Crucea lui Hristos și Învierea Sa, arătând că nu există înviere fără cruce.

La sfârșitul slujbei, Înaltpreasfințitul Mitropolit Serafim a binecuvântat copiii Școlii parohiale, citindu-le câteva rugăciuni și stropindu-i cu agheasmă. Un alt moment de bucurie din cadrul vizitei Înaltpreasfinției Sale, l-a reprezentat inaugurarea Bibliotecii parohiale, organizată într-o sală aferentă bisericii vechilor-catolici „Sf. Willibrord”, în care se oficiază de peste 40 de ani  sfintele slujbele.

Sub directa îndrumare a părintelui paroh Alexandru Nan, încăperea bibliotecii a fost mai întâi zugrăvită și apoi dotată cu mobilier specific. Cu sprijinul concret al credincioșilor, biblioteca a fost dotată cu circa 1000 de volume, fiind vorba în special de carte religioasă, dar și de beletristică (în limba română), de cărți pentru copiii Școlii parohiale, dar și unele legate de istoria României și chiar câteva albume de artă.

La eveniment a participat și domnul Lucian Stănică, Consul general interimar al Consulatului General al României la München.

Ziua s-a încheiat cu o agapă, în cadrul căreia au fost servite mâncăruri pregătite cu multă dragoste de către credincioasele din Parohie.

 

A consemnat pr. prot. Alexandru Nan

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Citatele zilei

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg

© Biserica Ortodoxă Română “Naşterea Domnului” MÜNCHEN | Adresa: Blumen-Str. 36, 80331 München | Părintele Paroh Alexandru Nan | Telefoane: 089.51.877.777 | 015.259.975.144