Programul slujbelor

Vineri, 1 decembrie

 • Nu se săvârșește Sf. Maslu

Duminica, 3 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 5 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Miercuri, 6 decembrie

 • 09.00 - Acatist
 • 09.30 - Sf. Liturghie

Vineri,  9 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminica, 10 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 12 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri,  15 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminica, 17 decembrie
Sf. Liturghie Arhierească cu ÎPS Serafim

 • 11.45 - Sf. Liturghie

Marți, 19 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri,  22 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică,  24 decembrie
Ajunul Crăciunului

 • 10.00 - Sf. Liturghie

Luni, 25 decembrie
Nașterea Domnului

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 26 decembrie
Soborul Maicii Domnului

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Marți, 27 decembrie
Sf. Mucenic și Arhidiacon Ștefan

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Duminica, 31 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Program bibliotecă: În fiecare vineri după Taina Sfântului Maslu

În data de 11 decembrie 2016, Parohia ortodoxă română Nașterea Domnului din Feldkirch (Austria) a sărbătorit zece ani de la oficierea primei Sfinte Liturghii în această comunitate. Evenimentele aniversare au avut loc în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Serafim, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord.

Manifestările dedicate acestui eveniment au început sâmbătă, 10 decembrie, cu oficierea slujbei Vecerniei de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, transmite Pr. Alexandru Nan, protoiereul Protopopiatului Ortodox Român al Bavariei. Din soborul slujitor au făcut parte preoții Alexandru Nan, Dan-Ioan Sima, precum și secretarul Mitropoliei, diaconul Dumitru Dura. La finalul slujbei, preotul Alexandru Nan, în calitate de preot fondator al parohiei, a mulțumit ierarhului pentru binecuvântare. De asemenea, a adresat mulțumiri oaspeților care au dat curs invitației la acest moment festiv.Între aceștia amintim prezența Episcopului Romano-Catolic de Feldkirch, Dr. Benno Elbs, a unui reprezentant din partea Diocezei romano-catolice, preot Paul Riedmann, și a doamnei Barbara Wedam, din partea Bisericii Evanghelice din oraș.

Întrucât parohia evanghelică din Feldkirch adăpostește încă de la începuturi parohia ortodoxă română Nașterea Domnului din Feldkirch, punând la dispoziție biserica și sălile aferente, ca semn de mulțumire adresat comunității evanghelice, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim i-a oferit doamnei Barbara Wedam o Diplomă de merit. Au luat apoi cuvântul Episcopul Catolic, Dr. Benno Elbs, și doamna Barbara Wedam, mulțumind pentru invitație și felicitând comunitatea la aniversarea celor zece ani de existență.

În partea a doua a serii, corul Armonia al Parohiei Nașterea Domnului din München, dirijat de către teologul Ciprian Munteanu, a susținut un concert de colinde, aducând bucurie în sufletele celor prezenți.

Sărbătoarea parohiei a continuat și duminică, prin săvârșirea Sfintei Liturghii de către Mitropolitul Serafim împreună cu preoții și diaconul. Răspunsurile la Sf. Liturghie au fost date de corul Armonia din München.

În cuvântul de învățătură rostit, Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a subliniat importanța rugăciunii și a postului, dar și a participării la Sf. Liturghie. Referindu-se la pericopa zilei, Părintele Mitropolit Serafim a scos în evidență faptul că, la fel ca în Pilda celor poftiți la cină, majoritatea credincioșilor găsesc scuze și astăzi, evitând să participe la Sf. Liturghie, la Cina Domnului. În continuare, i-a îndemnat pe credincioși să se spovedească mai des și, cu binecuvântarea preotului, să se unească cu Hristos în Taina Sfintei Euharistii.

La sfârșitul slujbei, Părintele Alexandru Nan, în calitate de preot fondator al parohiei din Feldkirch, a evocat câteva momente importante din viața comunității, referindu-se și la greutățile de la începuturi. Din partea Consiliului parohial a luat cuvântul epitropul parohiei, domnul inginer Ovidiu Floca, care a mulțumit celor trei preoți care au slujit în această parohie, în cei zece ani de existență: pr. Alexandru Nan (2006-2012), pr. Sergiu Rusu (2013-2015) și pr. Bogdan Mereu (decembrie 2015 – iulie 2016).

Sărbătoarea s-a încheiat cu o agapă, în cadrul căreia membrii corului Armonia și toți cei prezenți au cântat colinde tradiționale de Crăciun.

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

Citatele zilei

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg

© Biserica Ortodoxă Română “Naşterea Domnului” MÜNCHEN | Adresa: Blumen-Str. 36, 80331 München | Pr. paroh Nicolae Canciu: 0151-45990348