Programul slujbelor

Joia Mare, 29 aprilie

 • 10.00 - Sf. Liturghie
 • 18.00 - Denia celor 12 Evanghelii

Vinerea Mare, 30 aprilie

 • 10.00 - Rânduiala Ceasurilor Împărătești
 • 18.00 - Denia Prohodului Domnului

Sâmbătare Mare, 1 mai

 • 09.30 - Liturghia Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia și sfințirea pâinii pascalei
 • 19.00 - SLUJBA ÎNVIERII în biserica Sf. Matei (Matthäus-Kirche) Nußbaumstraße 1, 80336 München
  *** AM SENDLINGER TOR

ATENȚIE: Din cauza restricțiilor pandemice la Slujba Învierii vor putea participa numai membrii parohiei. Toți ceilalți vor putea primi pâinea pascală („Paști”) și lumină în biserica de pe Blumen-Str. 36. Vă rugăm să citiți explicațiile de mai jos*.

 

Duminica Sf. Paști, 2 mai

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Luni, Sf. Paști, 3 mai

 • 09.30 - Acatist + Sf. Liturghie

Marți, Sf. Paști, 4 mai

 • 09.30 - Acatist + Sf. Liturghie

Vineri, 7 mai - Izvorul Tămăduirii

 • 09.00 - Sf. Liturghie și sfințirea apei

Duminica, 9 mai

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Joi, 13 mai

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.45 - Spovedanie

Duminica, 16 mai

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Joi, 20 mai

 • 18.00 - Vecernie cu Litie
 • 19.00 - Spovedanie

Vineri, 21 mai - Sf. Împ. Constantin și Elena

 • 09.00 - Acatist + Sf. Liturghie

Duminica, 23 mai

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 25 mai

 • 17.30 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Joi, 27 mai

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.45 - Spovedanie

Duminica, 30 mai

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Descarcă programul în pdf:
Programul slujbelor mai 2021

Asociaţia Tinerilor Ortodocşi Români din Germania (ATORG) şi Mănăstirea Brâncoveanu (Sâmbătă de Sus), cu binecuvântarea IPS Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale şi de Nord organizează în perioada 16-23 August 2017, o tabăra de tradiţie şi spiritualitate la care sunt aşteptaţi tineri (de la 16 ani) care trăiesc în cuprinsul Mitropoliei.

Organizată în cadrul unei mănăstiri, tabăra îşi presupune integrarea participanţilor în viaţă mănăstirii, sau  cel puţin familiarizarea acestora cu ritmul liturgic şi de vieţuire monahal. Programul unei zile de tabără aduce astfel cu sine participarea la Sf. Liturghie şi la alte slujbe, participarea la activităţile gospodăreşti ale mănăstirii (diverse ascultări), participarea la dezbateri şi conferinţe pe teme de actualitate cu părinţii din mănăstire şi cu diferiţi invitaţi. Printre aceştia se va afla şi PS Sofian Braşoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei şi Luxemburgului şi preşedintele ATORG. Mănăstirea Brâncoveanu prin poziţionarea ei la poalele Munţilor Făgăraş este amplasată într-un cadru natural de o rară frumuseţe, ce invită la drumeţie. În acest sens vom organiza drumeţii la chilia pr. Arsenie Boca şi în împrejurimile mănăstirii, precum şi excursii în zona Braşovului şi a Sibiului.

Mai mult decât orice însă o astfel de tabăra aduce cu sine o invitaţie spre cele mai de din lăuntru ale nostre, spre devenirea noastră întru Hristos, spre asumarea credinţei nostre ortodoxe şi a culturii strămoşeşti. Dorim astfel să venim în întâmpinarea necesităţii tinerilor români din Diaspora de a intra în contact cu tradiţiile şi identitatea spirituală, culturală, lingvistică şi religioasă de acasă, pe care apoi să le putem actualiza indiferent de contextul şi locul unde trăim.

Detalii organizatorice:

-Cazarea în condiţii de hotel (2 în camera) este de 100€/persoană,
-Masa este asigurată de Mănăstirea Brâncoveanu,
-Transportul spre şi dinspre Mănăstire în regie proprie,
-Înscrierea se face prin anunţarea la următoarea adresa de e-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.şi prin achitarea sumei de 100€ / persoană (Vezi mai jos Date bancare), cu menţiunea: Tabăra ATORG 2017,
-Dată limita de înscrieri: 1 august 2017,
-Participanţii vor fi însoţiţi pe toată desfăşurarea taberei de Pr. Nicolae Gilla.

Date bancare:

Rumänisch-Orthodoxen Kirchengemeinde „St. Georg“ Tübingene.V.
Banca:   Kreissparkasse Tübingen
IBAN:    DE65 6415 0020 0001 7042 33
BIC:      SOLADES1TUB
Menţiunea:    Tabăra AROTG 2017

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Citatele zilei

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg

© Biserica Ortodoxă Română “Naşterea Domnului” MÜNCHEN | Adresa: Blumen-Str. 36, 80331 München | Părintele Paroh Alexandru Nan | Telefoane: 089.51.877.777 | 015.259.975.144