Programul slujbelor

Marți, 2 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 5 iulie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică, 7 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 9 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 12 iulie

 • 17.00 - Sf. Maslu de obște

Sâmbătă, 13 iulie

 • 09.15 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie Arhierească

Duminică, 14 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 16 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 19 iulie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Sâmbătă, 20 iulie
Sfântul Prooroc Ilie

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Duminică, 21 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 23 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 26 iulie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică, 28 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 30 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Program bibliotecă: În fiecare vineri după Taina Sfântului Maslu

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă, Parohia ortodoxă română“Nașterea Domnului” din München și-a sărbătorit cel de-al doilea hram, pe Sf. Cuvioasa Parascheva de la Iași. La slujba oficiată de către un sobor de preoți și diaconi din Germania și Austria, a participat un număr însemnat de credincioși.

La propunerea părintelui paroh Alexandru Nan, Protopop al Bavariei și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Dr. Serafim Joantă, Consiliul parohial al Parohiei „Nașterea Domnului” din München a hotărât în ședința din luna iulie 2017 alegerea celui de-al doilea hram pentru cea mai veche parohie ortodoxă românească din Bavaria. Evlavia față de cea mai populară sfântă cu moaște pe teritoriul României, dar și raționamente de ordin practic, l-au determinat pe pr. Alexandru Nan să facă această propunere Consiliului parohial, propunere acceptată în unanimitate de către membrii Consiliului parohial.

Astfel, manifestările legate de cel de-al doilea hram au început la München, vineri seara, 13 octombrie, când  un sobor de preoți a săvârșit Sf. Maslu de obște în biserica Sf. Willibrord, biserică care-i găzduiește pe români încă de la începuturile parohiei (1976). Din soborul slujitor au făcut parte pr. arhimandrit Peter Klitsch, Vicarul Mitropoliei Grecești din Bavaria (Patriarhia ecumenică), pr. paroh Alexandru Nan, Protopop al Bavariei, pr. Mircea Oniga de la Parohia ortodoxă română din Innsbruck și diaconul Marius Petrică Ciorbea. În cuvântul de învățătură rostit, pr. arhim. Klitsch a scos în evidență necesitatea oferirii unei mărturii ortodoxe comune într-o societate secularizată, amintind de împreuna lucrare a parohiilor ortodoxe aparținând diferitelor jurisdicții, în capitala landului Bavaria. El s-a referit și la activitatea Conferinței Preoților Ortodocși din München, al cărui purtător de cuvânt a fost ales, pentru doi ani de zile, pr. prot. Alexandru Nan.

Sâmbătă, 14 octombrie, manifestările au continuat la München cu Acatistul Sfintei, urmat de Sf. Liturghie, la care au participat pr. prof. dr. Mircea Basarab, fost paroh și întemeietor al parohiei, pr. dr. Ioan Popoiu, Consilier cultural al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului, pr. paroh Alexandru Nan, pr. Constantin Bartok de la parohia din Traunreut, pr. Mircea Oniga de la Innsbruck (Austria) și diaconul Marius Petrică Ciorbea.

În cuvântul de învățătură rostit, pr. consilier Ioan Popoiu a prezentat viața sfintei, scoțând  în evidență câteva dintre virtuțile care au caracterizat-o, în special, smerenia, dorința de a împlini cuvântul lui Hristos fără a-și propune să iasă cu ceva în evidență în fața oamenilor. Părintele Ioan a amintit și de nenumăratele minuni care s-au făcut și se fac prin mijlocirea Sf. Parascheva.

La sfârșitul slujbei, părintele paroh Alexandru Nan le-a mulțumit preoților împreună-slujitori și credincioșilor prezenți pentru momentele de bucurie trăite împreună. Fiecare persoană prezentă în biserică a primit o iconiță cu Sf. Cuvioasa Parascheva, a doua ocrtotitoare a Parohiei „Nașterea Domnului“ din München.

Atmosfera de bucurie a continuat la agapa organizată, în cadrul căreia a avut loc și un scurt moment artistic.

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

Citatele zilei

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg

© Biserica Ortodoxă Română “Naşterea Domnului” MÜNCHEN | Adresa: Blumen-Str. 36, 80331 München | Pr. paroh Nicolae Canciu: 0151-45990348