Programul slujbelor

Duminică, 3 martie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 5 martie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri,  8 martie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Sâmbătă, 9 martie

 • 11.00 - Pomenirea morților (Moșii de iarnă)

Duminică, 10 martie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 12 martie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri, 15 martie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică, 17 martie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 19 martie

 • 18.00 - Canonul Mare
 • 19.00 - Spovedanie

Duminică, 24 martie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Luni, 25 martie
Buna Vestire

 • 09.00 - Acatist
 • 09.30 - Sf. Liturghie

Vineri, 29 martie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică, 31 martie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Program bibliotecă: În fiecare vineri după Taina Sfântului Maslu

Până la 15 septembrie se mai fac înscrieri la întâlnirea anuală ATORG!

Cu binecuvântarea ÎPS Serafim și a PS Sofian,  Asociația Tinerilor Ortodocși Români din Germania (ATORG),  vă invită la întâlnirea anuală a membrilor și susținătorilor săi, în 5–7 octombrie 2018. Ediția de anul acesta se va desfășura la Nürnberg  și îl va avea ca invitat pe filosoful Horia-Roman Patapievici, care va conferenţia pe tema: „Europa - un dar al creştinismului”.

 Dl. Horia-Roman Patapievici este un renumit scriitor, fizician, filosof și eseist român contemporan, membru al colegiului de conducere al CNSAS (Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității), membru al Uniunii Scriitorilor din România și membru fondator al Grupului de cercetare „Fundamentele Modernității Europene”. A fost producător TV a două emisiuni pentru TVR Cultural "Idei în libertate" și "Înapoi la argument". Între anii 2005-2012 a deținut funcția de președinte al Institutului Cultural Român.

 

 EUROPA: un dar al creștinismului

 Întâlnirea ATORG Nürnberg 2018 va avea ca temă de dezbatere: „Europa, un dar al creştinismului”. Herodot din Halicarnas (484 - 425 î.Hr.) afirma că Egiptul este un dar al Nilului, un fluviu creator al uneia dintre cele mai importante civilizaţii din istorie. Tot astfel și Europa este un dar al creștinismului și totodată ea este naturaliter (prin natura sa) creștină, în opinia Domnului Patapievici. Și aceasta întrucât Europa, care a ajuns să întruchipeze cu timpul și o idee, o mentalitate sau un spațiu politic, spiritual și cultural, este eminamente o excepție unică la nivel global, încorporând în propria sa identitate și civilizație excepția greacă, romană și cea iudeo-creștină, acestea formând practic geniul ei. Prin urmare, Europa este un edificiu cladit pe trei coline, Acropole, Capitoliu și Golgota care angajează decisiv și destinul lumii. Filosoful român Constantin Noica afirma că „Europa nu e numai sarea Terrei, este Terra însăși ... ea a educat și educă tot globul, după cum ea a descoperit restul lumii, iar nu restul lumii pe ea. [...] Europa începe la 325, cu Conciliul de la Niceea continuând cu alte șase reuniuni până în 787. Creștinismul e «religia religiilor» și Europa «cultura culturilor»”.      
Pe de altă parte, creștinismul nu a luat naștere în Europa, ci el a fost încastrat, altoit în contextul etnic european, cum este și cel românesc (sud-estic european), devenind vectorul real de unitate al acestui continent și matricea, rădăcina valorilor identitare culturale și religioase ale acestuia. Dacă în perioada modernității clasice Europa nu își renega încă darul ei, deci rădăcinile ei identitare creștine, în modernitatea recentă (postmodernitate), însă, ea practică o apostazie soft de tip suicidal, o christofobie latentă (Joseph Weiler), o ștrangulare continuă a rădăcinilor care au edificat-o și au purtat-o, refuzând în anul 2003 inclusiv termenii ei originari identitari de creștin și creștinism din chiar preambulul Cartei drepturilor fundamentale a Uniunii Europene și din cea a Constituției europene, propunând totodată prin această atitudine și un télos (τέλος) și un ethos (ἔθος) civililizației și culturii noastre europene de astăzi, care după André Malraux, deși e „cea mai puternică civilizație pe care a cunoscut-o omul,[...], poate distruge pământul; ea nu poate forma un adolescent“.      
Se impun totuși câteva întrebări: Cum s-a ajuns la această stranie situație, cum a fost cu putință? Se va „descompune“ Europa, dacă nu își va redescoperi la timp darul care a generat-o? Se află Europa într-o stare de ură de sine, într-o negare de sine? Cum va reuși Europa să își redescopere filonul ei creștin, rădăcinile ei care au format-o? Care este și va fi aportul nostru al creștinilor, dar mai cu seama al creștinilor ortodocși? În ce masură ar putea creștinismul bizantin ortodox să contribuie la redescoperirea valorilor pe care s-a edificat nominal Europa? În ce măsură ar putea exista un destin al creștinismului, fie el și cel ortodox, care să transceadă Europa? Care ar fi reacția adecvată a creștinilor la această stare de fapt? Se află creștinismul de astăzi din Europa într-o pură stare de devensivă instinctuală ca mijloc de supraviețuire, de retragere intensă în sfera privată, de autoghetoizare? Plecând de la aceste gânduri, dar și de la întrebările puse, dorim ca anul acesta să dezbatem tema sus enunțată alături de toți invitații și participanții ATORG Nürnberg 2018.           
 
Gazde şi oaspeţi de seamă
 
De asemenea, pe lângă PS Episcop Vicar Sofian Brașoveanul, îl vom avea alături și pe Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim - Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, gazda evenimentului nostru. Totodată sperăm să îl avem în mijlocul nostru și pe Pr. Prof. Daniel Benga, de la Institutul de Teologie Ortodoxă „Universitatea Ludwig-Maximilian” din München.
 
Înscrieri - până la 15 septembrie 2018 !
 
Pentru adulți:
- 120 EUR, vineri – duminică (pachet 1): 2 nopți cazare  cu mic dejun și 3 mese; (cina de vineri seara este opțională, 7,50 € pers.) 
- 40 EUR, sâmbătă (pachet 2): participare la conferință și masa de prânz (cina este opțională, se anunță din vreme, contra cost) 
Pentru tineri (6-26 ani):
- 105 EUR, vineri – duminică (pachet 1): 2 nopți cazare  cu mic dejun și 3 mese; (cina de vineri seara este opțională, 7,50 € pers.) 
- 30 EUR, sâmbătă (pachet 2): participare la conferință și masa de prânz (cina este opțională, se anunță din vreme, contra cost.) 
Pentru copii (0-5 ani) participarea este liberă. 
 
Plata se va efectua în contul:
Begünstigter: ATORG - Rumänische Orthodoxe Metropolie         
IBAN: DE03 7509 0300 0301 1678 04
BIC: GENODEF1M05
Kreditinstitut: Liga Bank                                                                     
Verwendungszweck: Taxă participare ATORG Nuernberg 2018    
 
Burse ATORG
Ca în fiecare an, ATORG dorește să ofere burse prin programul Mărturie prin prietenie - tineri ajută alți tineri. Participanții care doresc și pot să susțină fie integral, fie parțial participarea unei alte persoane, o pot face acordând o astfel de bursă. De altfel, pe parcursul ultimilor ani, au reușit să participe la întâlnirile ATORG mulți tineri cu posibilități financiare reduse, fie din Germania sau din alte țări. Mulțumim celor care au ajutat până acum și celor care vor ajuta în continuare!

 

Regulament de înscriere și anulare a participării

 Pentru o bună desfășurare a organizării înscrierilor vă rugăm să parcurgeți următorii pași:
1. Completați formularul de înscriere, în format Word (document) și îl trimiteți pe adresa Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.
SAU  - Completați formularul online (care se găseşte pe pagina de internet a asociaţiei);
 
2. Așteptați confirmarea pe email că numărul de locuri solicitat este disponibil;
 
3. După ce primiți confirmarea, vă rugăm să achitați taxa de participare în decursul a trei zile lucrătoare, de la data confirmării. Dacă plata nu se efectuează în cele trei zile lucrătoare, vă aducem la cunoștintă faptul că nu vă putem garanta disponibilitatea locurilor solicitate și va trebui să faceți o nouă cerere. Abia după ce achitați suma veți primi confirmare integrală de la noi că aveți locurile asigurate.

Notă 1: Data ultimă de înscriere este 01 septembrie 2018.
Notă 2: Datorită condițiilor de înscriere și de anulare stricte impuse și de Jugendherberge Nürnberg, o dată ce plata a fost facută și locul a fost confirmat, cererea de anulare a participării poate fi efectuată doar în schimbul unei taxe de anulare. Aceasta constă în jumătatea sumei achitate pe pachetul opțional. Dacă locul rezervat anterior devine ulterior ocupat, atunci taxa de participare achitată va fi rambursată doar în valoare de 80%. Rambursarea taxei achitate, dar și posibilitatea de anularea a participării la ATORG Nürnberg 2018 cu trei săptămâni înainte de începerea evenimentului nu mai pot fi luate, din păcate, în considerare.
Vă mulțumim anticipat pentru cooperare! :-)

 

Programul întâlnirii şi alte informaţii

Informaţii în format PDF, inclusiv forumlarul de înscriere, aici.
 
 
Vă așteptăm pe toți cu mare drag!  
Echipa organizatoare ATORG
Coordonator: Diacon Teodor Tăbuș
Tel.: 0049(0)15253926484

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

Citatele zilei

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg

© Biserica Ortodoxă Română “Naşterea Domnului” MÜNCHEN | Adresa: Blumen-Str. 36, 80331 München | Pr. paroh Nicolae Canciu: 0151-45990348