Programul slujbelor

Vineri, 1 decembrie

 • Nu se săvârșește Sf. Maslu

Duminica, 3 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 5 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Miercuri, 6 decembrie

 • 09.00 - Acatist
 • 09.30 - Sf. Liturghie

Vineri,  9 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminica, 10 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 12 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri,  15 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminica, 17 decembrie
Sf. Liturghie Arhierească cu ÎPS Serafim

 • 11.45 - Sf. Liturghie

Marți, 19 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri,  22 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică,  24 decembrie
Ajunul Crăciunului

 • 10.00 - Sf. Liturghie

Luni, 25 decembrie
Nașterea Domnului

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 26 decembrie
Soborul Maicii Domnului

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Marți, 27 decembrie
Sf. Mucenic și Arhidiacon Ștefan

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Duminica, 31 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Program bibliotecă: În fiecare vineri după Taina Sfântului Maslu

Sâmbătă, 8 decembrie 2018, nou-înființata Parohie Ortodoxă Română din Garmisch-Partenkirchen și-a sărbătorit pentru prima dată hramul. Slujba a fost oficiată de către pr.  dr. Alexandru Nan, protopop al Bavariei, pr. Mircea Oniga, paroh la Innsbruck și diaconul Dumitru Aman. Slujba a fost urmată de o agapă.

Ținând cont de numărul tot mai mare de români care emigrează în Germania și dorind să intensifice activitatea pastoral-misionară în această țară, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă a îndemnat protopopii celor șase Protopopiate ale Germaniei, printr-o adresă din data de 3 februarie 2017, să identifice noi puncte de slujire și să înceapă slujirea în vederea înființării de noi parohii.

 Urmând acest îndemn al ÎPS Sale, după demersuri care au durat mai bine de un an de zile,  pr. prot. dr. Alexandru Nan a reușit să obțină bisericuța catolică „Sf. Sebastian” din Partenkirchen, cu sprijinul referentului pentru ecumenism al Arhiepiscopiei Romano-Catolice de München, Dr. Florian Schuppe și bunăvoința părintelui protopop (decan) Andreas Lackermeier din localitate.

Astfel, pe data de 15 septembrie 2018,  pr. prot. Alexandru Nan, împreună cu pr. Mircea Oniga, paroh în localitatea Innsbruck (Austria), a săvârșit slujba Vecerniei în biserica mai sus amintită. Slujbele au fost oficiate apoi lunar la Garmisch, fiind organizate de către pr. Alexandru Nan și săvârșite de către pr. Mircea Oniga.

Datorită numărului mare de credincioși prezenți la aceste slujbe, pr. prot. Alexandru Nan a solicitat ÎPS Părinte Mitropolit Serafim Joantă, printr-o adresă, înființarea unei parohii la Garmisch-Partenkirchen. La propunerea pr. Alexandru Nan, Permanența Consiliului Eparhial a aprobat înfiițarea parohiei cu hramul: Sf. Ier. Nicolae și Corbinian.

Astfel, pe data de 8 decembrie 2018, nou-înființata Parohie din Garmisch și-a serbat pentru prima dată hramul. Sfânta Liturghie, precedată de Acatistul Sf. Nicolae, a fost săvârșită de către pr. dr. Alexandru Nan, protopop al Bavariei, pr. Mircea Oniga, paroh la Innsbruck și proaspăt hirotonitul diacon pe seama parohiei din Garmisch, Dumitru Aman.

În cuvântul adresat credincioșilor, pr. Alexandru Nan s-a referit la viața celor doi ierarhi, patroni și ocrotitori ai parohiei, Sf. Nicolae și Corbinian. Dacă viața Sf. Nicolae le era mai cunoscută credincioșilor, cea a Sf. Corbinian le era total necunoscută. Misionar în spațiul german, Sf. Corbinian a întemeiat, după tradiție, prima episcopie în spațiul bavarez (la Freising) la începutul secolului al 8-lea. În cadrul vizitei întreprinse la München cu ocazia punerii pietrei de temelie a noii mănăstiri din cartierul Aubing (11 septembrie 2011), PF Părinte Patriarh Daniel a primit, din partea ÎPS Părinte Mitropolit Serafim și a PS Părinte Episcop Sofian, o icoană a Sf. Corbinian. La sfârșitul predicii, pr. diacon Dumitru Aman, viitor paroh de Garmisch, le-a mulțumit celor doi părinți (Alexandru Nan și Mircea Oniga), pentru contribuția avută la înființarea acestei parohii.

Slujba a fost urmată de o agapă organizată în sala parohială, la care a fost prezent și decanul catolic Andreas Lackermeier. Pr. prot. Alexandru Nan l-a felicitat pe acesta cu ocazia zilei onomastice de curând aniversate, făcându-i și un cadou simbolic din partea noii comunități. În scurtul său cuvânt, pr. Alexandru a amintit și motivele pentru care românii au o cinste deosebită pentru “cel dintâi chemat” de către Domnul la apostolat.

Părintele Alexandru Nan i-a mulțumit protopopului Lackermeier pentru contribuția importantă avută la înființarea parohiei, prin punerea la dispoziție a capelei Sf. Sebastian și pe viitor a bisericii Sf. Mihail din Burgrain, cartier al localității Garmisch-Partenkirchen. Așa s-a încheiat o zi  de intensă bucurie pentru românii ortodocși din Garmisch și împrejurimi, care adunați acum într-o comunitate, își așteaptă cu nerăbdare păstorul.

A consemnat pr. prot. dr. Alexandru Nan

 

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

Citatele zilei

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg

© Biserica Ortodoxă Română “Naşterea Domnului” MÜNCHEN | Adresa: Blumen-Str. 36, 80331 München | Pr. paroh Nicolae Canciu: 0151-45990348