Programul slujbelor

Joi, 27 mai

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.45 - Spovedanie

Duminica, 30 mai

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Joi, 3 iunie

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.45 - Spovedanie

Duminica, 6 iunie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Joi, 11 iunie
Înălțarea Domnului

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Duminica, 13 iunie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Joi, 17 iunie

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.45 - Spovedanie

Sâmbătă, 19 iunie

 • 11.30 - Parastas. Moșii de vară.

Duminica Rusaliilor, 20 iunie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Luni, 21 iunie
Lunea Rusaliilor

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Joi, 24 iunie
Nașterea Sf. Ioan Botezătorul

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Vineri, 25 iunie

 • 10.00 - 12.00 - Spovedania & Program bibliotecă

Duminica, 27 iunie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 29 iunie
Sf. Ap. Petru și Pavel

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Dragii mei, întrucât nu avem voie mai mult de 35 de persoane la o slujbă (inclusiv 5-6 persoane de la cor), trebuie să vă anunțați în continuare participarea la slujbă pe WhatsApp! Vă rog să aveți înțelegere și să respectați normele de igienă impuse. Masca FFP2 este obligatorie. Mulțumesc mult!

 

Pr. prot. dr. Alexandru Nan

 

Descarcă programul în pdf:
Programul slujbelor iunie 2021

De Crăciun a apărut numărul al doisprezecelea al Revistei „Renaşterea”, publicaţia Parohiei Ortodoxe Române „Naşterea Domnului” din München, Germania, revistă de credință și cultură, sub directa îndrumare a pr. dr. Alexandru Nan, Protopop al Bavariei.

„An de an, prin post și rugăciune, prin Spovedanie și Sfânta Împărtășanie, ne primenim sufletele pentru a deveni o iesle primitoare pentru Pruncul dumnezeiesc. An de an, zi de zi,  încercăm să devenim mai buni, mai înțelepți, mai răbdători cu semenii noștri, încercăm să depășim încercările și necazurile pe care Dumnezeu ni le trimite pentru a ne smeri și a ne purifica”.Așa începe editorialul pr. Alexandru Nan în ediția de Crăciun a revistei „Renașterea”, publicația parohiei  „Naşterea Domnului” din München, care are ca temă smerenia lui Hristos. O ediție care ne reamintește adevăratul spirit al sărbătorii Crăciunului.

Părintele dr. Alexandru Nan, protopop al Bavariei, parohul Bisericii Ortodoxe Române „Naşterea Domnului” din München, mai spune în editorial: „Smerenia este ea însăși o minune restauratoare, care reface întreg chipul lui Dumnezeu în om și actualizează, face lucrătoare, toate făgăduințele Domnului. De această smerenie avem nevoie și noi, pentru a face, cu adevărat, sufletele noatre, locul unde Hristos să-și plece capul”.

Pe lângă Scrisoarea pastorală a Înaltpreasfințitului Mitropolit Serafim Joantă, intitulată: „Satul românesc, rădăcina sufletului nostru”, în acest număr al revistei mai pot fi lecturate câteva articole, între care-l amintim pe cel intitulat „Surâsul duhovnicesc”, referitor la modul în care trebuie să ne raportăm la încercările și suferințele pe care Dumnezeu ni le trimite, redactat de unul dintre cei mai apreciați teologi ai momentului, pr. prof. dr. Ioan Teșu de la Iași. Între cei care semnează destul de des articole ale revistei se numără diaconul Ioan-Aurelian Marinescu și domnul Paul Siladi, directorul Radioului Renașterea al Arhiepiscopiei Clujului. Din acest număr al revistei nu lipsesc nici textele rubricii: „Fragmente neodihnite” sau informațiile despre activitățile Parohiei, Protopopiatului și Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului.          

După o pauză de 17 ani, publicaţia „Renaşterea” a Parohiei Ortodoxe Române „Naşterea Domnului” din München şi-a reluat apariţia în 2013, an în care pr. Alexandru Nan a fost  numit paroh în capitala Bavariei. Sub directa coordonare a pr. paroh Alexandru Nan, revista apare de două ori pe an, de Paști și de Crăciun.

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Citatele zilei

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg