Programul slujbelor

Duminică, 3 martie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 5 martie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri,  8 martie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Sâmbătă, 9 martie

 • 11.00 - Pomenirea morților (Moșii de iarnă)

Duminică, 10 martie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 12 martie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri, 15 martie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică, 17 martie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 19 martie

 • 18.00 - Canonul Mare
 • 19.00 - Spovedanie

Duminică, 24 martie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Luni, 25 martie
Buna Vestire

 • 09.00 - Acatist
 • 09.30 - Sf. Liturghie

Vineri, 29 martie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică, 31 martie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Program bibliotecă: În fiecare vineri după Taina Sfântului Maslu

De Crăciun a apărut numărul al doisprezecelea al Revistei „Renaşterea”, publicaţia Parohiei Ortodoxe Române „Naşterea Domnului” din München, Germania, revistă de credință și cultură, sub directa îndrumare a pr. dr. Alexandru Nan, Protopop al Bavariei.

„An de an, prin post și rugăciune, prin Spovedanie și Sfânta Împărtășanie, ne primenim sufletele pentru a deveni o iesle primitoare pentru Pruncul dumnezeiesc. An de an, zi de zi,  încercăm să devenim mai buni, mai înțelepți, mai răbdători cu semenii noștri, încercăm să depășim încercările și necazurile pe care Dumnezeu ni le trimite pentru a ne smeri și a ne purifica”.Așa începe editorialul pr. Alexandru Nan în ediția de Crăciun a revistei „Renașterea”, publicația parohiei  „Naşterea Domnului” din München, care are ca temă smerenia lui Hristos. O ediție care ne reamintește adevăratul spirit al sărbătorii Crăciunului.

Părintele dr. Alexandru Nan, protopop al Bavariei, parohul Bisericii Ortodoxe Române „Naşterea Domnului” din München, mai spune în editorial: „Smerenia este ea însăși o minune restauratoare, care reface întreg chipul lui Dumnezeu în om și actualizează, face lucrătoare, toate făgăduințele Domnului. De această smerenie avem nevoie și noi, pentru a face, cu adevărat, sufletele noatre, locul unde Hristos să-și plece capul”.

Pe lângă Scrisoarea pastorală a Înaltpreasfințitului Mitropolit Serafim Joantă, intitulată: „Satul românesc, rădăcina sufletului nostru”, în acest număr al revistei mai pot fi lecturate câteva articole, între care-l amintim pe cel intitulat „Surâsul duhovnicesc”, referitor la modul în care trebuie să ne raportăm la încercările și suferințele pe care Dumnezeu ni le trimite, redactat de unul dintre cei mai apreciați teologi ai momentului, pr. prof. dr. Ioan Teșu de la Iași. Între cei care semnează destul de des articole ale revistei se numără diaconul Ioan-Aurelian Marinescu și domnul Paul Siladi, directorul Radioului Renașterea al Arhiepiscopiei Clujului. Din acest număr al revistei nu lipsesc nici textele rubricii: „Fragmente neodihnite” sau informațiile despre activitățile Parohiei, Protopopiatului și Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului.          

După o pauză de 17 ani, publicaţia „Renaşterea” a Parohiei Ortodoxe Române „Naşterea Domnului” din München şi-a reluat apariţia în 2013, an în care pr. Alexandru Nan a fost  numit paroh în capitala Bavariei. Sub directa coordonare a pr. paroh Alexandru Nan, revista apare de două ori pe an, de Paști și de Crăciun.

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

Citatele zilei

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg