Programul slujbelor

Sâmbătă, 1 ianuarie

 • 11.30 - Sf. Liturghie. Tedeum.

Duminica, 2 ianuarie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Joi, 6 ianuarie
Botezul Domnului în Iordan

 • 11.30 - Sf. Liturghie
 • 13.30 - Sfințirea apei

Vineri, 7 ianuarie,
Sfantul Ioan Botezătorul

 • 09.30 - Sf. Liturghie
 • 10.00 - Sfințirea apei

Duminica, 9 ianuarie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Joi, 13 ianuarie

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.45 - Spovedanie

Duminica, 16 ianuarie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Miercuri, 19 ianuarie, în Dom

 • 19.00 - Slujba ecumenică

Joi, 20 ianuarie

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.45 - Spovedanie

Duminica, 23 ianuarie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 25 ianuarie

 • 17.30 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Joi, 27 ianuarie

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.45 - Spovedanie

Vineri, 28 ianuarie

 • 10.00 - 12.00 - Program bibilotecă & Spovedanie

Sâmbătă, 29 ianuarie

 • 09.00 - Acatist + Sf. Liturghie

Duminică, 30 ianuarie
Sf. Trei Ierarhi

 • Vecernie

 

NOTĂ: Începând cu data de 2 ianuarie 2022, după Sf. Liturghie, pr. Alexandru Nan va merge pe la casele oamenilor cu molitva Bobotezei. Cei care doresc această binecuvântare, sunt rugați să-l contacteze telefonic, pe whattapp sau prin email pe pr. Alexandru (0152 599 751 44, email: pr.alexandrunan@yahoo.de, alexnan@gmx.de) sau să se treacă pe listă la pangar (fam. Pavel), lăsând adresa exactă (cu codul poștal) și un număr de telefon. Pr. Alexandru vă va contacta cu câteva ore sau chiar cu o zi sau două înainte! Vă mulțumim!

 

Protopopiatul Ortodox Român al Bavariei a organizat sâmbătă, 22 februarie 2020, a doua slujbă în localitatea Wolfratshausen din landul Bavaria. Din încredințarea și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim Joantă, pr. prot. dr. Alexandru Nan a săvârșit slujba Acatistului Mântuitorului Iisus Hristos și slujba Parastasului în Biserica evanghelică „Sf. Mihail” din Wolfratshausen. La slujbă au luat parte peste 40 de credincioși, adulți și copii.

Din dorința de a intensifica activitatea pastoral-misionară pe teritoriul Germaniei, Părintele Mitropolit Serafim a îndemnat protopopii celor șase protopopiate ale Germaniei să identifice noi puncte de slujire și să înceapă slujirea în vederea înființării de noi parohii, datorită numărului mare de români veniți în această țară în ultimii ani. Acest îndemn a fost reluat atât la Adunarile Eparhiale, cât și la toate ședințele administrative ale celor 6 protopopiate.

Numai în landul Bavaria, numărul românilor a crescut foarte mult în ultimii ani, conform statisticilor puse la dispoziție de către Ministerul German de Statistică. De fapt, în landurile Bavaria și Baden-Württenberg se găsesc aproape jumătate din cei peste un milion de români stabiliți pe teritoriul Germaniei.

După demersurile necesare, pr. prot. dr. Alexandru Nan a reușit să obțină biserica evanghelică din Wolfratshausen, prin bunăvoința pr. Florian Gruber, parohul comunității evanghelice din această localitate, săvârșind prima slujbă pe data de 22 decembrie 2019.

Sâmbătă, 22 februarie 2020, pr. Alexandru a săvârșit slujba Acatistului Mântuitorului, iar la final le-a vorbit celor prezenți despre perioada specială în care ne aflăm, a Triodului, o școală a pocăinței la care suntem chemați în urcușul nostru duhovnicesc spre Sfintele Paști. De asemenea, părintele s-a referit la temeiurile rugăciunilor pentru cei adormiți, la iubirea care este mai tare decât moartea și la întâlnirea noastră cu cei trecuți în celălalt plan al existenței, în Hristos, Domnul nostru, Cel Care a biruit moartea. A fost săvârșită apoi slujba Parastasului pentru toți cei adormiți și s-a oficiat o mică agapă.

Credincioșii prezenți, veniți în special din localitățile Wolfratshausen, Geretsried și Bad Tölz, s-au bucurat nespus de această a doua slujbă, de posibilitatea de a se îngriji de cei adormiți și de faptul că Biserica își caută fiii împrăștiați prin lume pentru a le oferi hrana duhovnicească și a-i conduce pe calea mântuirii. (Pr. A. N.) 

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Citatele zilei

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg