Programul slujbelor

Marți, 2 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 5 iulie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică, 7 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 9 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 12 iulie

 • 17.00 - Sf. Maslu de obște

Sâmbătă, 13 iulie

 • 09.15 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie Arhierească

Duminică, 14 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 16 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 19 iulie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Sâmbătă, 20 iulie
Sfântul Prooroc Ilie

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Duminică, 21 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 23 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 26 iulie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică, 28 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 30 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Program bibliotecă: În fiecare vineri după Taina Sfântului Maslu

Iubiti credinciosi,

dupa cum bine stiti, in contextul raspandirii virusului corona, autoritatile abilitate au hotarat inchiderea scolilor din Bavaria timp de cinci saptamani. Arhiepiscopia Romano-Catolica a hotarat anularea slujbelor pana pe data de 3 aprilie, iar Episcopia Vechilor-Catolici a hotarat de asemenea anularea tuturor slujbelor pana la noi ordine. In acest caz, suntem si noi afectati. Dupa hotararea Episcopiei lor, dar si a consiliului parohial, vechii-catolici au renuntat si la Liturghia cuvantului. In acest caz, nefiind biserica noastra, suntem si noi nevoiti sa anulam toate slujbele pana cand se iau noi hotarari!

Prin urmare, maine, duminica, 15 martie 2020, nu avem voie sa slujim Sf. Liturghie. Eu voi fi prezent in biserica de la orele 11 pentru a acorda asistenta religioasa (spovedanie, discutii private etc.).

Asa cum se arata si in Cuvantul pastoral al ierarhilor Mitropoliei noastre, trebuie sa respectam masurile de protectie impuse de autoritatile tarilor in care traim. Va indemn sa cititi cu atentie si sa indepliniti cele recomandate de catre ierarhii noastri in Cuvantul pastoral.

"Indrazniti! Nu va temeti! Eu am biruit lumea"!

Acesta este mesajul dintotdeauna al Domnului Hristos, mort si inviat, care trebuie sa-i intareasca pe crestinii de astazi, cand multi sunt inspaimantati de virusul corona si de scenariile infricosatoare promovate de catre mass-media. Nu intelegeti gresit mesajul meu, acesta nu este un indemn la nepasare, la lipsa de responsabilitate, sau la nerespectarea masurilor recomandate de catre autoritati!

Suntem in Postul Pastilor si ne pregatim pentru cea mai mare sarbatoare a noastra, a crestinilor, Invierea lui Hristos. Ne pregatim sa cantam, din noaptea Invierii si pana la Inaltare, troparul Invierii: "Hristos a inviat din morti, cu moartea pe moarte calcand". Daca Hristos a biruit raul si moartea si noi, crestinii secolului 21, trebuie sa fim convinsi ca prin credinta si cu curaj putem invinge orice rau, inclusiv aceasta pandemie.

In momentele pe care le traim, Biserica ne indeamna sa respectam masurile transmise de catre autoritatile abilitate si ne cheama sa intensificam rugaciunea si sa pastram atmosfera de calm si de speranta, de solidaritate si de responsabilitate, convinsi fiind ca El, Hristos, este "Doctorul sufeletelor si al trupurilor noastre".

Izolarea la care multi vor fi probabil constransi in aceste zile poate fi o foarte buna ocazie de meditatie la jertfa Fiului lui Dumnezeu pentru fiecare om si la relatia personala pe care noi o avem (sau n-o prea avem) cu El.

Pana la noi hotarari, va stau la dispozitie pentru discutii private, spovedanie si vizite pastorale. Pe cei care prezinta simptome de infestare cu virusul corona ii rugam sa se poarte responsabil fata de semenii lor, sa solicite testele necesare si sa ne comunice acest lucru pentru a ne putea ruga in mod special pentru ei. De asemenea, vom constitui un grup de voluntari, pentru a putea veni in sprijinul persoanelor vulnerabile.

Cu nadejdea ca Hristos, Doctorul sufeletelor si al trupurilor noastre, ne va ajuta sa trecem impreuna si peste aceasta incercare, va doresc tuturor multa sanatate, liniste, putere si curaj!

Cu dragoste si binecuvantare,
Alexandru Nan

PS Va indemn pe toti sa cititi zilnic rugaciunea speciala pentru incetarea pandemiei. aceasta putand fi citita de catre fiecare crestin, nu numai de catre clerici!

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

Citatele zilei

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg