Programul slujbelor

Vineri, 1 octombrie

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Sâmbătă, 2 octombrie

 • 09.00 - Sf. Liturghie

Marți, 5 octombrie

 • 17.30 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Joi, 7 octombrie

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 19.45 - Spovedanie

Duminica, 10 octombrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

 Marți, 12 octombrie

 • 17.30 - Acatist Sf. Paraschiva
 • 18.30 - Spovedanie

Joi, 14 octombrie

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie
 • 18.00 - Sf. Maslu în sobor de preoți

Duminica, 17 octombrie
(hramul mic al parohiei)

 • 11.30 - Sf. Liturghie prezidată de
  PS Dr. Sofian Brașoveanul

Marți, 19 octombrie

 • 17.30 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Joi, 21 octombrie

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 20.00 - Spovedanie

Duminica, 24 octombrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 26 octombrie
Sf. Mare Mucenic Dimitrie

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Miercuri, 27 octombrie
Sf. Dimitrie cel Nou

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Joi, 28 octombrie

 • 18.00 - Sf. Maslu
 • 20.00 - Spovedanie

Sâmbătă, 30 octombrie
Sâmbăta morților - Moșii de  toamnă

 • 12.30 - Parastas

Duminica, 31 octombrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

PROGRAM BIBLIOTECA PAROHIALĂ:  

Vineri, 15 octombrie, între orele 10.00-12.00. Timpul poate fi folosit și pentru taina Sfintei Spovedanii!

 

Descarcă programul în pdf:
Programul slujbelor - octombrie 2021.pdf

Iubiți credincioși,

În contextul stării de urgență și a resticționărilor luate de către Guvernul bavarez pentru a stopa răspândirea epidemiei cu virusul Corona 19 (COVID-19), biserica „noastră” de pe Blumen-Strasse rămâne în continuare închisă. Întrucât cel mai important mijloc de stopare a virusului rămâne deocamdată izolarea, vă îndemn să respectați toate recomandările și să rămâneți în casă! Este perioada Postului Mare și ne amintim de călugării și nevoitorii care se retrăgeau în pustiu la începutul postului pentru a intensifica asceza, neprimind Sf. Împărtășanie până în Duminica Floriilor, când reveneau în mănăstirile lor.

O credincioasă din parohie îmi mărturisea ieri cât îi este de dor să întâlnească credincioșii comunității noastre la Sfintele Slujbe, ca și corp unitar unit în jurul Sf. Potir, dar și de fiecare credincios în parte. Acest sentiment cred că-l avem cu toții!  Rămânem totuși în casă, ne rugăm unii pentru alții și sunt convins că după trecerea urgiei, ne vom bucura mai mult de întâlnirile noastre în Biserică, dar și „extra Ecclesia”. Cu siguranță vom avea mai multă înțelegere pentru neputințele semenilor noștri după această perioadă de urgie, așa cum spunea Părintele Arsenie.

Întrucât nu putem săvârși Sfintele Slujbe, vă îndemn să ne rugăm unii pentru alții acasă. În vremuri grele, de încercare, de pandemie, ne rugăm acasă și putem citi acatistele, paraclisele și rugăciunile recomandate în Comunicatul Patriarhiei:

https://basilica.ro/in-lume-necazuri-veti-avea-dar-indrazniti-eu-am-biruit-lumea-rugaciuni-la-vreme-de-boala-si-necaz-pdf/

Să ne rugăm și pentru frații noștri din Germania, din țară și pentru toți cei încercați în aceste zile din întreaga lume, dar în mod special pentru cei din Italia, unde situația este dramatică!

Rămâneți cu toții sănătoși și cu speranța că vom depăși împreună (deși fizic departe unii de alții!) această grea încercare. Nu uitați ceea ce ne-a spus Mântuitorul Hristos: “În lume necazuri veți avea, dar îndrăzniți, Eu am biruit lumea“!

Dacă totuși cineva se va îmbolnăvi, să respecte indicațiile recomandate de către Ministerul Sănătății din Bavaria și să ne anunțe pentru  a fi  pomenit în mod special.

https://www.stmgp.bayern.de/wp-content/uploads/2020/03/2020-03-20_media_merkblatt_coronavirus_barrierefrei.pdf

Am creat un grup de voluntari, dacă va fi nevoie de aprovizionarea persoanelor în vârstă cu alimente, medicamente, sau pentru alte situații de urgență. Dacă aveți întrebări, nelămuriri, sau sunteți cuprinși de teamă, nu ezitați să mă contactați.

Cu rugăciune umilă către Bunul Dumnezeu și cu nădejde că vom depăși împreună această situație de criză, vă îmbrățișez cu drag pe toți!

Pr. prot. dr. Alexandru Nan

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Citatele zilei

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg