Programul slujbelor

Vineri, 1 decembrie

 • Nu se săvârșește Sf. Maslu

Duminica, 3 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 5 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Miercuri, 6 decembrie

 • 09.00 - Acatist
 • 09.30 - Sf. Liturghie

Vineri,  9 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminica, 10 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 12 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri,  15 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminica, 17 decembrie
Sf. Liturghie Arhierească cu ÎPS Serafim

 • 11.45 - Sf. Liturghie

Marți, 19 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri,  22 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică,  24 decembrie
Ajunul Crăciunului

 • 10.00 - Sf. Liturghie

Luni, 25 decembrie
Nașterea Domnului

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 26 decembrie
Soborul Maicii Domnului

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Marți, 27 decembrie
Sf. Mucenic și Arhidiacon Ștefan

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Duminica, 31 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Program bibliotecă: În fiecare vineri după Taina Sfântului Maslu

Slavă lui Dumnezeu!

Cu o întârziere de doi ani datorată pandemiei, a avut loc sâmbătă trecută, 14 mai 2022, sub cerul alb-albastru al Bavariei și în ciripit voios de păsărele, premiera celei de a 42-a ediții a jocurilor “Patimile Domnului” în Oberammergau (Bavaria). De-a lungul celor cinci ore de spectacol, sunt redate patimile și moartea lui Iisus, mai exact ultimele cinci zile din viața Domnului, de la Duminica Floriilor și până la Înviere. La eveniment au participat multe persoane de seamă din cadrul Bisericii, dar și personalități din domeniul politic, economic, cultural și sportiv. În calitate de reprezentanți ai Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord au participat, alături de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă, părintele dr. Alexandru Nan, protopop al Bavariei, diaconul Dumitru Dura, secretar eparhial și subdiaconul Julian Dettling.

Ceremonia de deschidere a fost marcată de o slujbă ecumenică. Începutul celei de a 42-a ediții, la care anul acesta și-au adus contribuția 2100 din cei aproximativ 5200 de locuitori ai satului, a fost totodată însoțit și de un moment de omagiere a celor care de ani de zile participă activ la acest festival. Așa-numitul „drept de a juca” în cadrul acestui festival îl dețin doar cei născuți acolo sau cei care de cel puțin 20 de ani trăiesc pe acele meleaguri.

La premierea din după-amiaza zilei de sâmbătă au fost invitați în jur de 4.400 de spectatori. Prim ministrul bavarez Markus Söder (CSU – Uniunea Creștin-Socială) a invitat, în cele trei ore de pauză, la o recepție oficială, în cadrul căreia a subliniat importanța jocurilor “Patimile Domnului”, pe care el însuși le consideră un bun al culturii bavareze: “Ne mândrim cu aceasta.” Chiar și Organizația Națiunilor Unite pentru Educație, Știință și Cultură (UNESCO) a inclus, începand cu anul 2014, jocurile “Patimile Domnului” în patrimoniul cultural imaterial. Cu privire la timpurile actuale, în care Dumnezeu pare a fi uitat, Alexander Dobrindt, președintele Partidului “Uniunea Creștin-Socială” (CSU), a descris aceste jocuri ca fiind “o operă de epocă” cu “un impact deosebit”. Ilse Aigner, membră a Parlamentului Bavarez, s-a arătat “adânc impresionată” de cât de multă pasiune depun locuitorii din Oberammergau în “jocul jurământului”. Actorul Ben Becker, care de altfel a și jucat pe scena din Oberammergau, s-a arătat “pe deplin copleșit”, exprimându-și totodată regretul pentru faptul “că nu tragem folosul din aceste jocuri”. La final, regizorul Christian Stückl, în vârstă de 60 de ani și aflat deja la a patra ediție a acestor jocuri, a adresat un cuvânt de mulțumire tuturor celor implicați: „Sunteți pur și simplu o echipă bună“.

Prima ediție a jocurilor „Patimile Domnului” a avut loc în anul 1634. Cu un an înainte, când molima făcea ravagii în multe părți ale Europei, sătenii din Oberammergau aflați la necaz, au depus un jurământ, și anume ca, la fiecare zece ani să transpună într-o piesă de teatru patimile și moartea Mântuitorului Iisus Hristos, dacă din acel moment întreg satul va fi ferit de molimă. Lăudați pe Domnul! Rugăciunile sătenilor au fost auzite și astfel de aproape 400 de ani, ne putem bucura, retrăind mesajul acestei capodopere monumentale. „Si Eu zic vouă: Cereti și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide“ (Luca 11,9).

Sfânta Evanghelie ne învață: „Prin răbdarea voastră veți dobândi sufletele voastre” (Lc. 21,19). Patimile Mântuitorului ne sunt exemplu viu în acest sens, “ca nimeni să nu se înșele, crezând că săvârșește ceva măreț” (Sf. Ioan Damaschinul). Cine suferă pentru Iisus și își poartă crucea sa, putând răbda toate câte îi vin asupra, aceluia “îi este promisă o cunună” (Sf. Grigorie Sinaitul). Bogățiile cerești stau ascunse “în necazuri, în suferință, în îndurare și în credință” (Sf. Simeon Metafrastul). În această viață vom avea necazuri, dar să ne purtăm zilnic crucea și să fim curajoși, căci El “a biruit lumea” (Ioan, 16,33).

de Julian Dettling (traducere de Daniela Dettling)

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

Citatele zilei

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg