Programul slujbelor

Vineri, 1 decembrie

 • Nu se săvârșește Sf. Maslu

Duminica, 3 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 5 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Miercuri, 6 decembrie

 • 09.00 - Acatist
 • 09.30 - Sf. Liturghie

Vineri,  9 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminica, 10 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 12 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri,  15 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminica, 17 decembrie
Sf. Liturghie Arhierească cu ÎPS Serafim

 • 11.45 - Sf. Liturghie

Marți, 19 decembrie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.30 - Spovedanie

Vineri,  22 decembrie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică,  24 decembrie
Ajunul Crăciunului

 • 10.00 - Sf. Liturghie

Luni, 25 decembrie
Nașterea Domnului

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 26 decembrie
Soborul Maicii Domnului

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Marți, 27 decembrie
Sf. Mucenic și Arhidiacon Ștefan

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Duminica, 31 decembrie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Program bibliotecă: În fiecare vineri după Taina Sfântului Maslu

Aseară, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Serafim, am avut o întâlnire cu Consiliul Parohial al Parohiei Nașterea Domnului din München, cu participarea părintelui paroh, Alexandru Nan, protopopul Protopopiatului Bavariei şi a diaconului Marius-Petrică Ciorbea.

Domnii consilieri mi-au împărtăşit îngrijorarea lor legată de viitorul parohiei urmare a transferului părintelui Alexandru ca paroh al Parohiei Bunavestire, începând cu 1 noiembrie a.c. Am înţeles foarte bine temerile credincioşilor Parohiei Naşterea Domnului, cărora le-au dat glas domnii consilieri, şi mă bucur pentru implicarea cu responsabilitate a tuturor, consilieri şi credincioşi, pentru a asigura continuitatea vieţii comunitar-parohiale, culturale şi social-caritative în această parohie, întemeiată de Părintele Prof. Dr. Mircea Basarab în anul 1976, ea fiind astfel cea mai veche parohie bavareză din structura Bisericii Ortodoxe Române.

Le-am reconfirmat domnilor consilieri, şi prin ei transmitem tuturor credincioşilor parohiei faptul că, împreună cu ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, ne îngrijim de mersul înainte al acestei parohii, de continuitatea şi statornicia ei, de faptul ca parohia să aibă cât mai repede un nou preot paroh, care să să poarte de grijă de nevoile credincioşilor, având în vedere şi iminenţa începerii Postului Crăciunului şi apropierea sărbătorilor. Aceasta cu atât mai mult cu cât numărul românilor în capitala bavareză, ca de altfel în toată Germania, este în creştere. Având în vedere această situaţie, părintele Alexandru, deşi va fi instalat în 6 noiembrie la parohia Bunavestire, va ajuta în continuare, o vreme, liturgic şi pastoral, parohia Naşterea Domnului. Împreună cu domnii consilieri ai Parohiei Naşterea Domnului, vom căuta un preot cât mai potrivit cu profilul, situaţia şi necesităţile parohiei, care să preia oficiul de preot paroh, eu, în calitate de episcop-vicar, rezident în München, implicându-mă direct în acest scop, împreună cu dânşii.

Pe lângă aspectele menţionate mai sus, tuturor ne este foarte important faptul ca şi prin preotul care va fi instalat ca paroh al acestei parohii, să putem construi o relaţie de bună vecinătate şi frăţietate a clerului şi credincioşilor din acest oraş, să putem conlucra frumos, spre binele întregii comunităţi ortodoxe româneşti şi spre slava lui Dumnezeu.

Cu nădejde şi binecuvântare,

+ Episcopul Sofian

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

Citatele zilei

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg