Programul slujbelor

Marți, 2 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 5 iulie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică, 7 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 9 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 12 iulie

 • 17.00 - Sf. Maslu de obște

Sâmbătă, 13 iulie

 • 09.15 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie Arhierească

Duminică, 14 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 16 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 19 iulie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Sâmbătă, 20 iulie
Sfântul Prooroc Ilie

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Duminică, 21 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 23 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 26 iulie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică, 28 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 30 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Program bibliotecă: În fiecare vineri după Taina Sfântului Maslu

În Marțea Luminată, Hristos, Domnul nostru, Cel mort și înviat, l-a chemat la El pe vrednicul Său slujitor, Părintele Prof. Dr. Mircea Basarab, fondatorul Parohiei noastre „Naşterea Domnului“ din München (1976), cea mai veche parohie ortodoxă românească din Bavaria.

Părintele Mircea Basarab i-a păstorit cu mult tact, cu înțelepciune și bunătate pe credincioșii Parohiei noastre, aproape 40 de ani, până la pensionarea sa (ianuarie 2013). Pe lângă Parohia noastră, Pr. Mircea Basarab a mai înființat și Parohia Ortodoxă Română din Nürnberg, pe care a păstorit-o până în anul 1997.

Până la retragerea sa la pensie, Părintele Mircea a fost consilier cultural al Mitropoliei noastre, dar și reprezentant ecumenic al Mitropoliei în mai multe comisii la nivel local și federal.

Născut la Sibiu, într-o familie de preoți, în 12 decembrie 1936, Părintele Mircea Basarab a fost licenţiat al Institutului Teologic din Sibiu şi al Facultăţii de Filologie a Universităţii din Cluj-Napoca, iar în 1978 a obținut titlul de doctor în Teologie al Institutului Teologic din Bucureşti.

A fost profesor la Seminarul Teologic din Cluj-Napoca, de unde a plecat la München în 1974 ca bursier al Bisericii Evanghelice din Germania. A predat de asemenea cursuri de Vechiul Testament la Universitatea din München. Pe lângă numeroase studii şi articole publicate în ţară şi străinătate, Părintele Mircea Basarab a publicat volumele: Cartea Profetului Amos, Bucureşti, 1980 (teză de doctorat); Ermineutica Biblică, Oradea, 1997; Istoricul Parohiei Ortodoxe Române „Naşterea Domnului“ din München, Oradea 1997; Biserica şi neamul în diaspora, Cluj 2001, Istoricul Mitropoliei Ortodoxe pentru Europa Centrala si de Nord, Oradea 2001, Personalități reprezentative ale Exegezei Antiohiene (București, 2019) și altele.

În pofida scăderii puterilor sale fizice, care în ultimele luni l-a dus la imposibilitatea de a sluji la Sf. Altar,  Părintele a rămas totuși în relație duhovnicească cu mulți dintre noi. Vestea trecerii sale la cele veșnice ne-a luat prin surprindere pe noi, clericii și credincioșii Parohiei „Nașterea Domnului”.

Pentru noi, enoriașii lui, el a fost nu numai preot paroh și duhovnic, ci și tată, profesor de religie și de istorie, dar, înainte de toate, un om adevărat, un om de mare caracter, care a știut să ne fie mereu alături. Părintele a fost pentru noi un adevărat model.

Cu Părintele Basarab nu ne-am simțit niciodată singuri și departe de casă. Ne vorbea adeseori de România noastră, de România lui, iar această dragoste pentru Țară se poate observa și din ultima dorință a Dânsului, de a fi înmormântat sub glia strămoșească.

Preot intelectual, înțelept și echilibrat, fin teolog și orator desăvârșit, Părintele a știut să se facă “tuturor toate”. Desigur, ne va lipsi tuturor, dar va rămâne mereu în sufletele noastre prin tot ceea ce a reușit să sădească în ele.

Cu inimile cuprinse de tristețe, dar și cu credința în Învierea lui Hristos și a învierii morților, Îl rugăm pe Hristos, Domnul Vieții, Cel care l-a chemat la El pe Părintele nostru Mircea Basarab, să-i ierte păcatele, să-l odihnească cu drepţii în Împărăţia Sa și să mângâie familia îndurerată!

Veşnica lui pomenire!

În numele membrilor Consiliului parohial și credincioșilor Parohiei Ortodoxe Române „Nașterea Domnului“ din München,

Pr. prot. dr. Alexandru Nan

Diacon Marius Petrică Ciorbea

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

Citatele zilei

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg

© Biserica Ortodoxă Română “Naşterea Domnului” MÜNCHEN | Adresa: Blumen-Str. 36, 80331 München | Pr. paroh Nicolae Canciu: 0151-45990348