Programul slujbelor

Marți, 2 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 5 iulie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică, 7 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 9 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 12 iulie

 • 17.00 - Sf. Maslu de obște

Sâmbătă, 13 iulie

 • 09.15 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie Arhierească

Duminică, 14 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 16 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 19 iulie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Sâmbătă, 20 iulie
Sfântul Prooroc Ilie

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Duminică, 21 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 23 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 26 iulie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică, 28 iulie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 30 iulie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Program bibliotecă: În fiecare vineri după Taina Sfântului Maslu

 

 

În fiecare an, în prima vineri de după Paști, creștin-ortodocșii sărbătoresc Izvorul Tămăduirii. La sărbătoarea de azi am avut bucuria să îl avem în mijlocul nostru pe Părintele Prof. Dr. Daniel Benga, profesor de Liturgică, Patrologie și Istoria Bisericii Vechi la Departamentul de Teologie Ortodoxă al Universității Ludwig-Maximilian din München. În cadrul Sfintei Liturghii, la care s-au împărtășit numeroși credincioși, atât adulți cât și copii, Părintele profesor a rostit un impresionant cuvânt de învățătură, în care a explicat semnificația sărbătorii, amintind că, în această zi, îl sărbătorim pe Hristos Cel Înviat, ca Izvor al vindecărilor, dar și pe Maica Domnului, ca persoană care Îl poartă pe Fiul ei, devenind astfel și ea izvor de tămăduire.

După Sfânta Liturghie, am săvârșit o slujbă de pomenire a Părintelui Prof. Dr. Mircea Basarab, de la a cărui plecare către cele veșnice se împlinesc azi 3 ani.

Părintele Mircea Basarab este fondatorul parohiei noastre, înființată în 1976, cea mai veche parohie ortodoxă românească din Bavaria.

Părintele Mircea Basarab i-a păstorit cu multa pricepere, înțelepciune și bunătate pe credincioșii parohiei noastre, aproape 40 de ani, până la pensionarea sa, în ianuarie 2013. Pe lângă parohia noastră, Părintele Mircea Basarab a mai înființat și Parohia Ortodoxă Română din Nürnberg, pe care a păstorit-o până în anul 1997. De asemenea, a fost teolog renumit, autor al mai multor lucrări de referință în domeniu, dar și profesor la Seminarul Teologic din Cluj Napoca și la Facultatea de Teologie a Universității din München.

Evocând în cuvinte emoționante câteva din momentele pe care le-a trăit alături de Părintele Basarab, Părintele profesor Benga a amintit și legătura strânsă pe care fondatorul parohiei noastre a avut-o cu enoriașii săi, legătură care s-a întins în timp și peste timp, și care nu s-a sfârșit odată cu plecarea Părintelui din această lume.

Așa cum frumos spunea Preafericitul Părinte Patriarh Daniel în mesajul adresat familiei Părintelui Basarab „ne rugăm Domnului nostru Iisus Hristos, Cel Înviat din morți, să așeze sufletul slujitorului Său preotul Mircea în lăcașurile drepților și în lumina neapusă a Învierii Sale.”

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

Citatele zilei

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg

© Biserica Ortodoxă Română “Naşterea Domnului” MÜNCHEN | Adresa: Blumen-Str. 36, 80331 München | Pr. paroh Nicolae Canciu: 0151-45990348